Најмалку 23 лица загинаа, а две се водат за исчезнати во поплавите предизвикани од поројните дождови на северот и на истокот на Тајланд.

Истовремено, се проценува дека причинета е материјална штета од околу 300 милиони долари.

Поплавени се подрачја во 10 провинции на Тајланд, со што се погодени 721.500 луѓе, соопшти тајландското министерство за внатрешни работи.

Според податоците од тоа министерство, околу 1.554 квадратни километри земјоделско земјиште е погодено од поплавите.

Најголем број жртви на поплавите е регистриран во провинцијата Сакон Накхон, околу 640 километри источно од Бангкок, каде загинаа девет лица.