Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Кривичниот суд поднело обвинителен предлог против три лица кои се товарат за физичкиот напад врз претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров. Инцидентот се случи на 27 февруари годинава, по церемонијата на осветување на темелите на 55-метарскиот крст кој треба да биде поставен во општината Бутел.

Како што информираат од Јавното обвинителство, обвинетите Б.Е., Б.А. и Е.А. се товарат за кривичното дело насилство од член 386, став 3, во врска со став 1 од Кривичниот законик.

„Кривично-правниот настан се случил во ресторан во близина на Скопскиот саем, на 27 февруари годинава, околу 12.30 часот. Оштетениот Т.П., кој бил гостин во ресторанот во придружба со уште едно лице, бил физички нападнат од обвинетиот Б.Е. и од едно НН-лице, кои со тупаници го удирале во пределот на главата. Сакајќи да се заштити, оштетениот се повлекувал наназад и влегол во блиското сепаре и сместувајќи се во агол со рацете ја покривал главата. На нападот се приклучиле и обвинетите Е.А. и Б.А. со уште едно НН-лице и продолжиле да го удираат оштетениот со тупаници и со клоци во пределот на главата и по телото. Обвинетиот Б.А. го фатил оштетениот за врат и го турнал, при тоа заканувајќи му се“, стои во соопштението на Обвинителството.

Од ударите, се додава во него, Петров добил телесни повреди, односно потрес на мозок, контузии на коски на лицето и површински повреди на лицето.

Поставувањето на крстот во Бутел, кој е донација на Светскиот македонски конгрес, предизвика тензии откако членови на ДУИ и нивни поддржувачи поставија камп и протестираа против изградбата, на што со контрапротести одговори СМК.