fbpx

Поднесени над 40 амандмани за Предлог – законот за јавно обвинителство

-

Над 40 амандмани поднеле политичките партии за Предлог – законот за јавно обвинителство, кој денеска се разгледува на седница на Комисијата за европски прашања. Опозициската партија ВМРО – ДПМНЕ поднела околу 20 амандмани, 16 се на СДСМ, 10 се на ДУИ и три на пратеничката Сурија Рашити.

Претседателот на Комисијата, Артан Груби даде пауза веднаш по отпочнувањето на комисиската седница за членовите да можат да ги разгледаат поднесените амандмани. Груби ги потсети пратениците – членови на комисијата дека расправата за овој предложен закон може да трае најмногу два работни дена.

Предлог – Законот за јавно обвинителство е со европско знаменце и неговото донесување ќе се изврши по скратена постапка. Собранието ја донесе ваквата одлука во вторникот, а веднаш потоа беше закажана седницата на Комисијата за европски прашања.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
free online course