fbpx

Почувствуван земјотрес во јужните делови на земјава утрово

-

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, утрово регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 138 километри јужно од Скопје во соседна Република Грција, информираат од Сеизмолошката опсерваторија.

Земјотресот се случил во 6.48 часот, со локална Рихтерова магнитуда M L 3.1. Според досегашните податоци, бил почуствуван во јужните делови на Македонија со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...