fbpx

Почнува изградбата на затворениот базен во Охрид

-

По долги подготовки, почнува изградбата на затворениот базен во Охрид, кој истовремено ќе биде и најмодерно здание од ваков вид во Македонија. Вредноста на објектот е 298 милиони денари и рокот на изведба е 30 месеци од почетокот на работата.

Затворениот пливачки базен, чиј камен-темелник деновиве ќе се постави во Охрид, ќе има два базени, фитнес-клуб, продавница за спортска опрема, комерцијален простор, кафуле, центар за здрав живот и магацински простор.

Објектот ќе се гради по стандарди и со технологија за градење на базенски корита, а ќе биде и енергетски ефикасен, со инсталирана соларна опрема, како и геотермални пумпи, кои ќе го направат неговото користење зиме далеку поевтино.

Главното базенско корито ќе биде со димензии од 25 метри должина, со 33 метри ширина и со стандардна длабочина од 2 метри. Малото базенско корито, пак, ќе биде со димензии од 12,5 метри должина и 6,25 метри ширина. Длабочината ќе варира од 0,8 метри до 1,4 метри.
Објектот на затворениот пливачки базен ќе биде со приближен габарит од 50 метри на 60 метри и ќе зазема површина од околу 30.000 квадратни метри.

Во објектот ќе има трибини со капацитет поголем од 500 седишта, посебен простор за новинари, фоторепортери и камермани, како и ложа која ќе биде отворена и со можност за затворање во случај кога ќе треба да се користи, доколку во објектот престојуваат важни гости на спортски натпревари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...