fbpx

Почна изграбата на нов водоводен систем во Гевгелија во рамки на проектот „ЕУ за тебе“

-

Со финансиска поддршка од ИПА фондовите, во Гевгелија денеска почна реализација на проект за унапредување на водоводниот систем со кој треба да се подобри водоснабдувањето на 17.000 жители во Гевгелија, Мрзенци, Моин, Богородица, како и Селеми и Стојаково во општина Богданци.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар нагласи дека ваков проект се спроведува првпат во рамки на неодамна започнатата кампања „ЕУ за тебе“.

– Морам да потенцирам дека на многу успешен начин општина Гевгелија успеа да искомбинира различни извори на фондови за финансирање на проектот и мислам дека токму овој начин на реализација на пионер-проект треба да служи како пример на другите општини како треба да спроведат големи проекти и како да ги реализираат – рече Жбогар.

Почетокот на изградбата на новиот водоводен систем, чија вредност изнесува 1,7 милиони евра, освен евроамбасадорот Жбогар, го означија и министерот за финансии Кирил Миноски и градоначалникот Иван Франгов.

Предвидена е изградба на четири бунари, пупмпна станица, станица за хлорификација на водата, цевки, и резервоар за вода од капацитет од илјада метри кубни.

Новиот водоснабдителен систем треба да биде готов до ноември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...