Озлогласениот шеф на сицилијанската мафија, Салваторе Тото Рина, почина во Парма во 87-година од животот, јавуваат италијанските медиуми.

Рина е затворен во 1993 година, откако е осуден на 26 доживотни казни затвор. Се верува дека тој го наредил убиството на повеќе од 150 лица.

Рина боледувал од рак и бил во медицински индуцирана кома. Семејството имало посебна дозвола да го посетува во затворското крило на болницата во Парма, јавува „Би-би-си“.

Неговиот најстар син, Џовани, исто така служи доживотна затворска казна.

Рина е одговорен за низа бомбашки напади на мафијата во Рим, Милано и во Фиренца во 1993 година, кога загинаа десетици лица.

Една година пред тоа, двајца судии, борци против мафијата, Џовани Фалконе и Паоло Борселоно, се убиени во „војната на Рина против државата“.