fbpx

По пожарите, Грција формираше ново министерство за климатски промени

-

Грција формираше ново министерство кое ќе се справува со влијанието на климатските промени во земјата по катастрофалните пожари што ја погодија земјата изминатово лето. На чело на новото министерство е поставен поранешниот кипарски еврокомесар Христос Стилијанидес, јавува Јуроњуз.

Владата призна дека изминатово лето постоеле грешки во справувањето со шумските пожари во Грција, кои проголтаа 116.000 хектари шума на островот Евија и јужните делови на земјата. Како нов министер, Стилијанидес ќе биде ангажиран да раководи со противпожарните екипи, помошта при катастрофи, но и ќе треба да воспоставува политики за прилагодување на земјата на зголемените температури како резултат на климатските промени.

„Последиците од климатските промени нè надминаа, и ние мора да ги забрзаме големите промени без одложување“, изјави министерот за климатски промени Стилијанидес, додавајќи дека превенцијата од катастрофи и подготвеноста е најефикасното оружје кое го имаат во моментов.

Инаку, пожарите коишто ја зафатија Грција изминатово лето се квалификувани како најлоши во изминативе децении. Покрај грешките во справувањето со пожарите и намерното подметнување на дел од нив, оваа балканска земја во екот на катастрофата се соочи со продолжен топлотен бран со температури од над 40 степени, придружен со силни ветрови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download coolpad firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course