fbpx

По Италија и Грција ги затвори школите поради корона вирус во три региони

-

Грција на 48 часа ги затвораат сите државни и приватни образовни институции во три региони Ахаиа, Закинтос и Илиас по препорака на Комисијата на експерти за заразни болести.

Комисијата препорачува да се откажат секаков вид масовни собири, како театри, кина, спортски и културни настани, посети на археолошки локалитети и музеи.

Италијанската влада вчера исто така донесе одлука сите училишта и универзитети да бидат затворени до средината на март, додека државата се бори да воспостави контрола на корона вирусот.

Во Италија од коронавирусот починаа повеќе од лица, и е трета земја според смртност по Кина и Иран. Во Грција пак се заразаени девет лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...