fbpx

По 20 дена потрага, пронајдено e мртвото тело на украинскиот фоторепортер Макс Левин

-

По долгата потрага што започна на 13-ти март, полицијата вчера во областа на селото Хута Межигирска во близина на Кијив го пронајде мртвото тело на украинскиот фоторепортер Макс Левин, јавува Укринформ.

Според информации на Министерството за внатрешни работи во Украина, Макс Левин на 13-ти март заедно со поранешниот фотограф Алексиј Чернишов замина во Хута Межигирска за да направи фоторепортажа на последиците од руската агерсија во Украина. Тие го напуштиле автомобилот и се упатиле кон селото Мошчун откога им се изгубила секаква трага.

Прелиминарните ифнормации објавени од прес-службата на Јавното обвинителство укажуваат дека Левин бил убиен со два крушума од мало оружје од страна на руските вооружени сили, а притоа тој не бил вооружен. Oтворен случај за кршење на законите и обичаите за време на војна од Кривичниот законик на Украина, во тек е предистражна постапка и се преземаат мерки за утврдување на сите околности на кривичното дело.

Името на Макс Левин беше високо препознаено за неговите документарни фотографии како соработник на Ројтерс, Би-би-си, ТРТ Ворлд, Асошиејтед Прес, а неговите фотографии беа објавувани од светски реномирани медиуми како Волстрит журнал, ТАЈМ, Ворлд њуз, Радио Бугарија, Ватикан њуз, а тој работеше и за хуманитарните организации како СЗО, Уницеф и ОН.

Левин зад себе остави сопруга и четири малолетни деца.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
lynda course free download
download lava firmware
Download WordPress Themes Free
online free course