Тринаесетгодишен велосипедист од гостиварско Чегране во сообраќајна несреќа добил тешки телесни повреди. Сообраќајката се случила синоќа околу 20 часот, на крстосницата на локалните патишта за Чегране и за Форино.

Според СВР Тетово, велосипедистот се судрил со автомобил „нисан“ со гостиварски таблички, управуван од 54-годишник од село Форино. Од удирањето малолетникот добил фрактура на левата подлактица и веднаш е префрлен во гостиварската болница. По укажаната помош, тој е препратен на скопските клиники.

Причина за сообраќајката е грешка на велосипедистот, а материјалната штета се проценува на 15.000 денари.

На крстосницата на регионалниот пат Тетово – Брвеница со булеварот Илинден во Тетово, патничко возило „БМВ“ со тетовски регистарски таблички, управувано од 21-годишник од Челопек, поради неприлагодена брзина и алкохол, вчеравечер околу 22 часот загубило контрола и излетало од коловозот, удрило и оштетило метален столб од семафор, метално сандаче и метална ограда од објект. Од излетувањето нема повредени, додека причинетата материјална штета се проценува на 60.000 денари.

Изминатиот викенд на поширокото полошко подрачје, имаше повеќе сообраќајни несреќи, пред сè поради непочитување на сообраќајните правила и прописи. Во трите денови на викендот, на ова подрачје регистрирани се петнаесетина несреќи, со повеќе повредени лица и со значителна материјална штета. Од овие причини, Секторот за внатрешни работи Тетово повторно апелира до возачите да ја прилагодат брзината според условите на патот, дотолку повеќе што коловозите деновиве се влажни, особено наутро и навечер, а намалена е и видливоста на одредени места.