fbpx

Антикорупциска се ситни, по Тантуровски и Миленков, оставки и на Халили, Алиу и Дамчевска

-

Вкупно петмина членови на Антикорупциска комисија веќе поднесоа оставки. Сејди Халили, кој вчера ја најави, денеска ја поднел својата оставка, а освен него, денеска оставки поднеле и членовите Фарие Алиу и Жаклина Дамчевска, пишува порталот „Порталб“.

Халили вчера изјави дека оставката ја поднесува, бидејќи не може да го трпи притисокот од јавноста, но и да се отвори пат за реализација на новите политики во борбата против корупцијата.

Оставки од Антикорупциска комисија поднесоа претседателот, Игор Тантуровски како и Горан Миленков.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...