fbpx

Петков од Брисел: Европските лидери оценија дека Бугарија го направи својот чекор

-

Европските лидери оценија дека Бугарија го направи својот чекор, порача бугарскиот премиер пред оставка Кирил Петков од Брисел, каде учествува во состанокот на Европскиот Совет, пренесе бугарската телевизија бТВ. Тој ја повика македонската влада „да ја поведе својата нација“.

Петков изјавата ја даде откако бугарскиот парламент денеска усвои резолуција за кревање на ветото. Резолуцијата го прифаќа францускиот предлог, но наметна уште неколку толкувања, што ќе бидат официјален став на земјата.

„Другото што го оценија е дека ова е решението што француското претседателство, ЕУ, реално го поддржува, признава и сфаќа дека бугарските очекувања сега стануваат европски. Сега е време владата на Република Северна Македонија да ја поведе својата нација. Тоа што од нив зависи во моментов е да кажат дека тие сакаат да се дел од Европската Унија и дека се подготвени да ги направат чекорите за тоа да стане реалност. Се надевам дека со помош на европската дипломатија, на партнерите од НАТО, ќе можат да ги надминат потешкотиите, нивни внатрешни, да ја поведат својата нација на патот кон Европа“, рече бугарскиот премиер пред оставка од Брисел.

Парламентот на Бугарија го направи претпоследниот чекор за кревањето на ветото, под 4 услови

Напишете коментар

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download micromax firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download