Пет деца позитивни и сомнителни на ковид-19 се хоспитализирани во Козле, новозаразени се вкупно 163 лица

Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - Скопје | Фото: Арбнора Мехмети, Мета.мк

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19. Oд вкупниот број новозаболени, најмногу се во Скопје – 70 лица. Во болницата во Козле се хоспитализирани пет деца позитивни и сомнителни на ковид и 15 возрасни позитивни пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ починаа три лица, пациент од Ресен (42г) хоспитализиран на 13 јуни и двајца пациенти од Скопје (71г) хоспитализиран на 15 јуни и пациентка (83г) хоспитализирана на 23 јуни.

„На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се двајца пациенти. Вкупно се хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани пет деца позитивни и сомнителни на ковид и 15 возрасни позитивни пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 144 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти“, информираат во министерството.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 28 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.