fbpx

Пендаровски: Шокиран сум од одлуката на скопскиот Апелациски суд за случајот „Таргет-Тврдина

-

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски објави остра реакција по одлуката на Апелацискиот суд Скопје да ја укине пресудата за случајот „Таргет-Тврдина” и да го врати случајот на повторно судење.

„Шокиран сум од одлуката на апелацискиот суд за случајот „Таргет-Тврдина“. Одлуката е пораз за правната држава и доказ за ниската доверба на граѓаните во правосудните органи. Ваквите одлуки само ја поткопуваат вербата на граѓаните дека се можни вистински реформи во владеењето на правото и борбата против корупцијата“ , напиша Пендаровски на Фејсбук.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков за овој предмет кој се однесува на нелегалното прислушување,беше осуден на 12 години затвор. Судот вчера одлуки и го врати случајот на повторно судење.

Апелациониот суд ја укина осумгодишната казна за Сашо Мијалков

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...