fbpx

Парламентарни избори во Грција: Гласачите бираат нови 300 пратеници

Според проценките на Франс-прес, не се очекува една партија да освои повеќе од 50 отсто од гласовите за сама да формира влада

-

Ослабен од скандалот со прислушувањето во кој се вклучени неколку јавни и политички личности, премиерот и лидер на „Неа демократија“ Киријакос Мицотакис се соочува со опозицијата во која доминира „Сириза“ на екс-премиерот Алексис Ципрас и ПАСОК на Никос Андролакис.

Право на глас имаат 9,8 милиони Грци кои ќе избираат пратеници во еднодомниот парламент, пренесе агенцијата АП, додавајќи дека старосната граница за гласање е намалена на 17 години.

Низ целата земја ќе има 22.000 избирачки места кои се отворени од 7:00 до 19:00 часот. Грчкото МВР процени дека до 22:00 часот треба да се пребројат околу 80 отсто од гласовите.

Според проценките на Франс-прес, не се очекува една партија да освои повеќе од 50 отсто од гласовите за сама да формира влада.

Мицотакис распиша парламентарни избори на 28 март, откако железничка несреќа предизвика пад на долгогодишната поддршка за неговата владејачка партија. Во судирот на два воза на 28 февруари загинаа 57 лица, што предизвика незадоволство и протести во јавноста.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Младинско кино на ЕУ: Бесплатни филмови за време на зелената недела на ЕУ

Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште еднаш се обврза на одржлива Европа и ги претставува релевантните цели на европскиот Зелен договор во филмски...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download