fbpx

Парични казни за 300 штипјани оти заборавиле да пријават дека платиле данок

-

Парични казни од 100 евра треба да платат околу 300 штипјани, главно издавачи на станови, кои платиле данок, но не пријавиле дека го сториле тоа.

Тие, главно поради неинформираност, не поднеле аконтативна даночна пријава, со која се пријавува дека е платен данокот на остварениот приход.

На нивните домашни адреси деновиве почнале да пристигнуваат решенија со кои се казнуваат поради тоа што не пријавиле остварен приход од издавање станбен или деловен простор.

Од Управата за јавни приходи (УЈП) велат дека речиси десет години водат информативна кампања и повеќе нема да се толерира непријавувањето данок.

Според законот, обврзникот е должен да поднесе аконтативна даночна пријава во рок од 15 дена од денот на остварувањето на приходот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...