За нашиот македонски народ ова е историски момент. Ова е прв пат, еден премиер на нашата земја да одржи говор пред Европскиот парламент, на својот, мајчин јазик, рече премиерот Зоран Заев, за време на неговото обраќање во Европскиот парламент во Стразбур.

Говорејќи за референдумот на 30 септември, Заев рече дека тој е шанса која Македонија долго ја чекале и потенцираше дека тој ќе биде референдум за втора независност.

– Во 1991 година гласавме за независност. На референдум. Сега, повторно на референдум треба да го направиме следниот чекор: Да создадеме реална можност да станеме 30-та земја членка на НАТО, и да го започнеме, да затвораме поглавје по поглавје до членство во Европската Унија, во европското семејство. Референдумот на 30 септември, е многу повеќе отколку само референдум за Договорот од Преспа. Тоа е референдум за иднината. Тоа е референдум за нашата втора независност – рече Заев пред европратениците.

Заев им се заблагодари на колегите Борис Борисов и Алексис Ципрас и повика да се следи моделот на договорот кој го постигнаа Скопје и Атина за да да се решат и други билатерални прашања во Западен Балкан.

– Ние сакаме да послужиме како пример и инспирација за решавање на сите билатерални прашања на Западен Балкан и даваме силна поддршка на изнаоѓање одржливи решенија, засновани на европските вредности и меѓународното право, кои трајно ќе го стабилизираат регионот и ќе го подготват за интеграција во ЕУ – истакна македонскиот премиер.

Според него успешен Балкан е Балкан интегриран во ЕУ и додаде дека оваа визија била мотивација за историскиот чекор кој ги поттикнал процесите на помирување, градење заедништво и сојузништво во регионот.

– Ги знаеме препораките, тие се нашите приоритети: независни и демократски институции, владеење на правото и борбата против корупцијата и професионална јавна администрација како сервис за граѓаните – додаде премиерот.

Заев посочи и дека верува оти референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе гласаат за Европа, а за денешната покана да се обрати од ЕП Заев кажа дека е голема чест и значи силна поддршка.