Штипската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против 18-годишна кумановка, осомничена за фалсификување пари, сооопшти полицијата.

Како што информираат оттаму, кумановката С.Ц. (18) на 24 јануари годинава, во дискотека во Штип платила со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. Случајот го пријавила вработена во дискотеката, а по преземените мерки и по извршеното вештачење, полицијата утврдила дека банкнотата е фалсификат.