Најмалку осум жени и едно дете се убиени синоќа за време на воздушен напад извршен во селото Шарах, кое се наоѓа на 40 километри од јеменскиот главен град Сана.

Како што соопштија медицински извори, нападот бил изведен во зона под контрола на бунтовниците.

Шиитските бунтовници Хути, кои го држат под контрола главниот град Сана и поголем дел од северен Јемен, ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, се одговорни за нападот во кој се ранети уште 10 жени.

Портпаролот на арапската коалиција засега не ги коментира ваквите обвинувања.

Пробунтовничката новинска агенција „Саба“, соопшти дека нападот бил насочен врз куќата на Мохамед ал Наки, во која се одржувал помен.