Турската полиција уапси осум лица во истрагата што ја води за терористичкиот напад во популарниот ноќен клуб во Истанбул за време на новогодишната ноќ.

Агенцијата „Доган“ наведува дека уште не се познати повеќе детали за уапсените.
Ова се први апсења во врска со нападот во кој, за време на новогодишната ноќ, беа убиени 39 лица и ранети 69. Сè уште интензивно се трага по напаѓачот.

Исламска држава ја презема одговорноста за нападот.

Речиси две третини од загинатите се странски државјани. Досега се идентификувани 38 од 39 жртви.

Неофицијално, седум жртви се од Саудиска Арабија, по три од Либан и од Ирак, по двајца од Тунис, Индија, Мароко и од Јордан и по една жртва од Кувајт, Канада, Израел, Сирија и од Русија.

Германското министерство за надворешни работи соопшти дека се верува дека две лица кои живеат во Германија, а едно од нив со државјанство од таа земја, се убиени во нападот.