fbpx

Осомничените во „Труст“ денеска на распит во Кривичен суд

-

Денеска попладне, околу 13 часот, во Кривичниот суд во Скопје на распит треба да се појават двајца од тројцата осомничени во случајот „Труст“, за кои Специјалното јавно обвинителство бара судот да им одреди мерка притвор.

Барањата за притвор СЈО ги поднесе пред два дена, а двајцата осомничени дури денеска ќе се појават на распит во судот.

Инаку, според членот 294 од Законот за кривична постапка, судот е должен веднаш по добивањето на предлозите за одредување мерки на обезбедување присуство нив да ги разгледа и да донесе одлука.

Во случајот „Труст“, како што информираше СЈО, три фирми, задружени во конзорциум, го добиле тендерот на ЕЛЕМ вреден 1,06 милијарди денари или 17.235.772 евра, доставувајќи фалсификувани документи за сопственост на мехнизација и за кадровска екипираност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
online free course
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download