fbpx

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да се спречат несакани сцени

-

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да се спречат несакани сцени, јави Н1.

Според телевизијата, тие побарале состанок со началникот на Полициската управа, Веселин Милиќ, за подобра комуникација, координација и превенција на несакани настани на протестот, петти по ред, што е закажан за петок.

Техничките организатори на протестот велат оти сакаат да спречат можност провокатори да го сменат карактерот на ненасилниот протест. Такви случаи имаше на последниот протест.

Протестот „Србија против насилството“ заврши мирно и покрај провокациите

Инаку, овие протести минуваат во знакот на критика на владејачката коалиција и на претседателот Вучиќ, чие име редовно се дочекува со повици „Уа“.

Протести „Србија против насилството“ се одржаа на 8 мај, потоа на 12 мај, на 19 мај, и на 27 мај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре премиера на филмот „М“ на Вардан Тозија

Филмот „М“ на Вардан Тозија, дистописка приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување...