Фото: Арбнора Мемети

Бројот на слободни болнички кревети во ковид-центрите се намалува, а расте бројот на хоспитализирани пациенти изминативе денови. Според податоците на Министерството за здравство, во болниците од јавното здравство низ целата земја има слободни околу 360 празни болнички кревети, додека во Скопје денеска имало 63 слободни места за хоспитализација на пациенти.

„Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, велат од Министерството за здравство.

Инаку, вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 682. Бројките на хоспитализирани пациенти се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 419 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 30 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 32 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 17 пациенти, во Велес се лекуваат 25 болни, а во Куманово 65 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19.

Во ковид центарот во Охрид се хоспитализирани 56 пациенти, во Прилеп 75, во ковид центарот во Гостивар 6, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 19 пациенти, во Кочани 7, во Кичево 8, Кавадарци 42, во Гевгелија 5 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот.

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 25 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 263 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 11 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 5 нови приеми на пациенти  и 7 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 2 пациенти.

Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 11 оздравени пациенти.