fbpx

ОН: Во Украина се забележани над 1.400 загинати цивили

-

Од почетокот на руската инвазија, Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН забележала 3.455 загинати и повредени цивили во Украина.

Поточно, според извештајот, загинале вкупно 1.417 цивили, од кои 293 мажи, 201 жени, 22 девојчиња и 40 момчиња, како и 59 деца и 802 возрасни лица чиј пол сè уште не е познат.

Повредени се вкупно 2.038 цивили, од кои 241 маж, 187 жени, 41 девојче и 38 момчиња, како и 92 деца и 1.439 возрасни чиј пол сè уште не е познат.

Забележано е дека повеќето регистрирани цивилни жртви биле предизвикани од употреба на експлозивно оружје со широк дострел, вклучувајќи гранатирање од тешка артилерија и повеќекратни ракетни системи за лансирање, како и ракетни и воздушни напади.

„ОХЦХР верува дека вистинските бројки се значително повисоки, бидејќи приемот на информации од некои локации каде што се водат интензивни напади е одложен и многу извештаи сè уште чекаат потврда. Ова се однесува, на пример, за Мариупол и Волноваха (регион Донецк), Изиум (регион Харков), Попасна (регион Луганск) и Ирпин (регионот Киев), каде што има наводи за бројни цивилни жртви. Овие бројки дополнително се потврдуваат и не се вклучени во горната статистика“, велат од канцеларијата.

ОХЦХР го нотира извештајот на Генералното обвинителство на Украина, според кој до 08:00 часот на 3 април (по локално време), биле убиени 158 деца, а најмалку 258 повредени.

На 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на целосна инвазија на Украина. Руските трупи гранатираат и уништуваат клучни инфраструктурни објекти, спроведуваат масовно гранатирање на станбени области на украинските градови и села користејќи артилерија, повеќе ракетни фрлачи и балистички ракети.

Русија обвинета за воени злосторства по масакарот во градот Буча, меѓународната заедница е шокирана

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Министерски совет: Остри осуди за руската војна во Украина и блокадата на ОБСЕ

Остри осуди за руската воена агресија врз Украина и за блокадата на функционирањето на ОБСЕ од страна на Русија беа испратени од говорниците на почетокот од Министерскиот совет на...