fbpx

ОН: ИД пред пораз во Либија

-

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун денеска изјави дека борците на Исламска држава во Либија се соочуваат со „изразена можност“ да бидат поразени во своето последно упориште и веројатно ќе се распрскаат во другите подрачја на оваа северноафриканска земја или во регионот.

Бан во најновиот извештај на Советот за безбедност на ОН навел дека земјите членки проценуваат оти во Либија има 2.000 војници, а 7.000 во Либија, Тунис, Алжир, Египет, Мали, Мароко и во Мавританија.

Првиот човек на ОН изјавил дека една земја членка неодамна пријавила дека во Сирте, последното упориште на ИД долж северниот либиски брег, има меѓу 3.000 и 4.000 исламисти. Сега таа бројка опаднала под 1.000 лица, благодарение на неодамнешната офанзива против ИД, која ја спроведоа силите на меѓународно признаената либиска влада, истакна Бан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download