fbpx

Оланд и Меркел го осудија убиството на Немцов

-

Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел изразија сочуство за семејството на убиениот опозициски политичар Борис Немцов и најостро го осудија убиството, нагласувајќи дека тоа претставува загуба за руската демократија.

– Тој беше храбар и неуморен заштитник на демократијата и борец против корупцијата – рече претседателот на Франција.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е потресена од грозоморното кукавичко убиство на Немцов и го повика рускиот претседател Владимир Путин да се погрижи убиството да биде расветлено и сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата.

Немцов, лидерот на опозициското „Движење на солидарноста“, синоќа беше убиен со четири куршуми истрелани од автомобил во движење додека се шетал на московскиот мост Бољшој камени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...