Основното јавно обвинителство вечерва соопшти дека седум лица од петнаесетте осомничени за насилствата во Собранието се лишени од слобода. Од осомничените, за 14 е определена мерка притвор, а за едно лице предложени се мерки за претпазливост.

„Основното јавно обвинителство – Скопје, по прибирање на релевантен доказен материјал, за петнаесеттемина инволвирани во нередите кај Собранието на Република Македонија првично почна постапка поради постоење основан сомнеж дека сториле кривично дело – учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, од член 384 од Кривичниот законик. Во моментов, седум од лицата се лишени од слобода. Надлежен јавен обвинител, ценејќи дека се исполнети законските основи, за 14 од осомничените предложи до судија на претходна постапка да им биде определена мерка притвор. За едно лице е предложено определување мерки на претпазливост“, се вели во соопштението.

Од Обвинителство информираат дека истрагата продолжува во насока на целосно расветлување на кривично-правниот настан.