Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) соопшти дека поднело обвинение против напаѓачот на пратеникот Горан Милевски, кој е и претседател на Либерално-демократската партија (ЛДП).

Обвинението е за насилство, но од ОЈО Скопје не го соопштуваат идентитетот на напаѓачот, но откриваат дека е откриен по јавување на граѓани, откако била објавена негова фотографија на веб-страницата на МВР. Обвинителството од судија на претходна постапка побарало и притвор за напаѓачот.

Нападот се случи на 25 март годинава на плоштадот Македонија во Скопје.