fbpx

Охриѓанка пуштила во промент лажни банкноти од 500 денари

-

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Е.М.(20), осомничена дека сторила четири казнени дела фалсификување пари.

Според полицијата, осомничената во периодот од 28 април до 17 мај, оваа година, на подрачјето на Охрид пуштила во промет четири лажни банкноти во апоени од 500 денари, со идентичен сериски број. Таа лажните банкноти ги пуштила во промет во продавница во населбата Пештани, ноќен клуб и бурекџилница во Охрид.

Осомничената од вработен во продавницата во Пештани побарала да и замени две банкноти од по 500 денари за една банкнота од 1.000 денари. Продавачот подоцна забележал дека двете банкноти имаат сомнителен квалитет и идентичен сериски број. Фалсификуваните пари се одземени и испратени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

СВР Охрид презема дополнителни мерки за утврдување на можна соработка на пријавената со други лица кои изработуваат лажни пари со намера да ги пуштат во оптек како вистински.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...