fbpx

Охриѓани, за Нова година, ќе патуваат во Будва, Белград и во Милано

-

Повеќе илјади странски туристи, главно од соседните земји, ќе ги исполнат хотелските капацитети и дел од приватното сместување во Охрид, за време на новогодишните празници.

Резервации има и од гости од земјата, пред сè, од Скопје, Битола, Куманово, но и од други места.
Покрај за дочекот на Нова година, интерес за посета на Охрид од страна на туристите има и за празникот Богојавление – Водици.

Добар дел од охриѓани, покрај тоа што чекаат гости за Нова година, ќе патуваат надвор од својот град, главно во места од соседството и во земјите на поранешна Југославија.

– Најголем интерес за престојаните празници има за Будва. Исто така, доста голем интерес има и за Белград, но и за Милано, Италија. Што се однесува до божиќните празници, обично сите сакаат да бидат дома за празникот, па нема некои посебни барања за патувања за овој празник – вели директорката на туристичката агенција „Венус травел“, Драгана Ристевска.

Споредено со минатата година, годинава, зголемен е интересот кај охриѓани да отпатуваат надвор, дополнува Ристевска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...