fbpx

Охридско средно улилиште – член на УНЕСКО мрежата „Здружени училишта“

-

Охридското средно училиште „Климент Охридски“, на предлог на Националната комисија на УНЕСКО за Република Македонија, примено е во членството од мрежата на УНЕСКО – „Здружените училишта“ (UNESCO Asoociated Schools Project Network).

Сертификат за членство на училиштето e потпишан од генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова.

Училиштето се обврза да ги промовира идеите на УНЕСКО и да ги зацврстува човековите, културните и интернационалните димензии на образованието преку иновативна настава и учење.

Под патронатот на УНЕСКО, како светски заштитетни вредности, од 1989 година, се наоѓаат старото градско јадро на Охрид, како заштитена културна вредност, но и Охридското Езеро, како заштитена природна вредност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...