fbpx

„Охрид СОС“ повторно бара Општина Охрид да го поништи одобрението за градба во Лагадин

-

Активисти на граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ велат дека се згрозени од последните изјави на Општина Охрид, во врска со одобрението за градба на хотел во Лагадин.

„Општина Охрид упорно го продолжува своето безочно противзаконско дејствување, но не можеме да кажеме дека очекувавме да постапат законски имајќи го предвид импресивниот обем на прекршени закони и подзаконски акти, како и Уставот на РМ, со издавање на незаконското одобрение за градба на хотел во Лагадин. Природно е сите вмешани кои се под ризик да бидат санкционирани, да стојат на своето самоволие до последно зашто за нив во моментов нема друг излез“, велат од иницијативата.

Оттаму додаваат дека според членот 244-а од Кривичниот законик на РМ, „службеното лице во локална самоуправа кое ќе донесе решение за локациски услови спротивно на важечки урбанистички план, ќе се казни со затвор од три до осум години“.

„Според истиот овој член, службеното лице подлежи на истата казна доколку при издавањето на бесправно решение за градба му нанесе штета на друг. Во случајов огромна материјална штета му беше нанесена на првиот сосед, кај кој беше урната терасата и почна да пука бетонската плоча внатре во куќата, со што се наруши статиката на целата конструкција и објектот стана опасен по животот на тие што престојуваат во него. Законот за инспекциски надзор е, исто така, јасен. Непостапување по решение издадено од инспекциска служба повлекува плаќање глоба и поведување прекршочна постапка по службена должност“, прецизираат од „Охрид СОС“.

Активистите потсетуваат дека моментално на сила како плански документ за потегот Лагадин-Пештани се забранува градење во заштитниот појас од 50 метри од највисокиот водостој на езерото.

„Актот е донесен без никаква јавна расправа, спротивно на сите демократски начела и принципи, а освен тоа, за него не е спроведена ни задолжителната постапка за оцена на влијанија врз животна средина како што се наведуваше во известувањето од Државниот инспекторат за животна средина. Во пресрет на реактивната мисија на УНЕСКО, на која ќе се решава дали ќе го задржиме или изгубиме статусот, Општината покажува не само целосна неодговорност туку и општа неспособност за добро владеење“, додаваат од „Охрид СОС“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...