fbpx

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

-

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило Ѓукановиќ, премиерот Дритан Абазовиќ и градоначалникот на Цетиње Никола Ѓурашковиќ.

„Од завчера нашиот град е окован во тага и шок, невини жртви страдаа без никаква вина во еден безумен напад“, изјави градоначалникот Ѓурашковиќ.

Во Црна Гора е прогласена тридневна жалост поради трагедијата, во која животот го изгубија 10 невини жртви и напаѓачот Вук Бориловиќ, додека шест лица беа повредени во петочниот масакр. Низ земјата денеска се погребуваат и загинатите лица во трагедијата.

Масакрот се случи во петокот, а крвопролевањето почнало во 15:30 часот во населбата Медовина. 34-годишниот Вук Бориловиќ од Цетиње, пукал првин на неговите потстанари, при што ги убил двете деца, едното на возраст од осум, другото на возраст од 11 години, а ја ранил нивната мајка, која подоцна во медицинска установа им подлегнала на повредите. Потоа излегол од улица и од истото оружје пукал на жители на Медовина, при што убил уште седум лица, а ранил шест лица.

Убиецот потоа почнал да пука по полицијата, која возвратила со оган. Во тие мигови кон Вук Бориловиќ од друга страна пукал и Н.К, со што бил убиен самиот напаѓач.

Напишете коментар

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download coolpad firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course