fbpx

Од утре се укинува забраната за движење во шуми

-

Од утре повтроно ќе може слободно да се шета во македонските шуми. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на барање на ЈП „Национални шуми“, ја отповика забраната за движење во шума и шумско земјиште со кој стопанисува ЈП „Национални шуми“, донесена на 16 април годинава.

„Со промената на временските услови и пролетното развивање на вегетацијата, се намали опасноста од појава на пожари на отворено и поради новосоздадените услови МЖШВ, на барање на ЈП „Национални шуми“ , ја укинува забраната за движење во шума и шумско земјиште. Решението стапува на сила од утре, 24 април“, соопшти МЗВШ.

Додаваат дека ЈП „Национални шуми“ ќе продолжи да ја следи состојбата со шумите и движењето на граѓаните и доколку се процени дека повторно се создале услови за ризик од шумски пожари, забраната повторно ќе се воведе. Од МЗШВ потсетуваат дека според Законот за земјоделско земјиште и Законот за ловство, забрането е палење на стрништа, плевел и други отпадоци во ловишта, и друг отпад на земјоделско земјиште, како превентивна мерка за заштита од појава на пожари и во таа смисла ги повикуваат граѓаните одговорно да се однесуваат додека се движат низ шума и да не фрлаат догорчиња и запалливи материи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download