fbpx

Од утре поради корона вирусот нема бесплатен превоз за повозрасните граѓани и учениците во Скопје

-

Од утре, 12 март, поради актуелната состојба со коронавирусот, нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз и се укинува бесплатниот превоз за возрасни лица (жени со 62 год, мажи со 64 год) во вторник, петок, сабота и недела во јавниот превоз и на Жичницата на Водно.

Како што соопшти ЈСП, одлуката е времена, а ќе важи во наредните две недели, сè до наредните препораки.

Укинувањето на бесплатниот превоз на посочената категорија корисници е согласно актуелната состојба со коронавирусот и препораките од надлежните институции за превенција и заштита од вирусот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...