fbpx

Од утре од 6 до 20 часот забрана за движење во шумите поради опасност од пожари

-

Јавното претпријатие „Национални шуми”, поради зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор, како последица од зголемените температури, воведува делумна забрана за движење во шумите и по шумското земјиште со кои стопанисува, низ целата територија на државава.

По претходно добиена согласност од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, ЈП „Национални шуми“ објави дека, од утре стапува во сила делумна забрана за движење во шумите, што ќе важи во временскиот период од 6 до 20 часот, и ќе трае сѐ до проценката дека е намален ризикот од појава на шумски пожари.

Забраната нема да важи за вработените во ЈП „Национални шуми” и за субјектите кои вршат шумско-културни активности на површините со кои стопанисува ЈП „Национални шуми “, како и за лица кои имаат писмено одобрение за движење во шумите.

За непочитување на оваа забрана, на физичките лица кои ќе се затекнат да се движат во шума и во шумско земјиште, согласно член 106 од Законот за шумите, ќе им биде изречена глоба која изнесува, од 1.500 до 2.000 евра.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...