Oд утре до 10 јули, Франција ќе биде домаќин на 15. Европското првенство во фудбал. Тоа ќе биде трет континентален шампионат што ќе се игра во француската држава.

Само уште Белгија и Италија повеќе од еднаш биле организатори на ЕП.

Првпат во историјата, на едно ЕП ќе учествуваат 24 репрезентации. Тие ќе бидат поделени во шест групи:

Група А: Франција, Албанија, Романија и Швајцарија;

Група Б: Англија, Велс, Словачка и Русија;

Група Ц: Германија, Северна Ирска, Полска и Украина;

Група Д: Шпанија, Турција, Чешка и Хрватска;

Група Е: Белгија, Република Ирска, Шведска и Италија;

Група Ф: Португалија, Исланд, Унгарија и Австрија.

Пласман во следната фаза ќе обезбедат:
– шестте првопласирани,
– шестте второпласирани и
– четирите најдобри третопласирани репрезентации.

Натпреварите ќе се играат во десет градови: Бордо, Ленс, Лил, Лион, Марсеј, Ница, Париз, Сен Дени, Сен-Етиен и Тулуз.

ЕУРО 2016 почнува на 10 јуни, во 21 часот, со натпреварот меѓу домаќинот Франција и Романија, а ќе заврши на 10 јули со финалето. Овие два натпревара ќе си играат на „Стад Д’ Франс“ во Сен Дени.

Најуспешни земји во историјата на Европските фудбалски првенства се Германија и Шпанија со три титули, Франција има две, а по еднаш победници биле Чехословачка, Данска, Грција, Италија, Холандија и СССР.