fbpx

Од полноќ горивата поскапи за околу 9 денари по литар, дизелот ќе чини 95 денари, 98-октанскиот бензин 106,5 денари

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) поради прекинот на владините мерки за намалување на акцизата и на ДДВ за горивата, кој е на полноќ, ги одреди новите највисоки цени на горивата, коишто ќе бидат на сила исто така од полноќ.

Според денешната одлука, зголемувањето на цените за литар гориво изнесува од 8,5 денари до 9,5 денари – во случајот на ЕУРОСУПЕР БС-98.

ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за 9 денари, исто колку и дизелот. Екстра-лесното масло за домаќинство поскапува за 8,5 денари.

Мазутот нема да поскапи и неговата цена и понатаму изнесува 54,64 денари за килограм.

Новите цени што важат од полноќ:
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 104 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 106,5 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 95 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 93 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС = 54,64 (денари/килограм)

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
udemy free download
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course