Вицепремиерот Бујар Османи преку Фејсбук објава информираше дека пристигнала хуманитарна помош од Кина.

“Пристигна и последната пратка од кинеската помош во тестови и лична заштитна опрема. Со амбасадорот одржавме онлајн пресконференција“ – напиша Османи.

Arriti edhe pjesa e fundit e donacionit nga Kina në teste dhe paisje mbrojtëse personale.Bashkë me ambasadorin patëm preskonferencë online!Пристигнa и последната пратка од Кинеската помош во тестови и лична заштитна опрема. Со амбасадорот одржавме онлине пресконференција.

Gepostet von Bujar Osmani am Montag, 20. April 2020

Вицепремиерот е во домашна изолација откако беше на средба со кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски, за кој се потврди дека е позитивен на корона вирусот.