fbpx

Од денеска до 4 август во Грција ќе може да се влезе само преку граничниот премин „Евзони“

-

Грчките гранични премини „Ники“ и „Дојрани“ ќе бидат затворени за патнички и за товарен сообраќај во периодот од 22 јули (среда), од 00.00 часот, до 04 август 2020 (вторник), соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од, и во Грција во наведениот период, тоа ќе може да го остварат единствено на грчкиот граничен премин „Евзони“, информира МВР.

Оваа одлука до граничните служби на граничниот премин „Меџитлија“ и на граничниот премин „Стар Дојран“ , е доставена од страна на грчките гранични служби од премините ,,Ники“ и „Дојрани“, а е во врска со новите протоколи на грчката влада за рестриктивни мерки за борба против ковид-19.

Поради зголемениот број поминувања кон соседните земји, како и растечкиот број позитивни случаи на ковид-19 од граничните премини, грчката влада, со одлука на премиерот Кирјакос Мицоакис, а по препорака на надлежните, одлучи да ги заостри мерките на копнените граници и да остави отворени по два премина кон Албанија и кон Бугарија и по еден кон Северна Македонија и Турција.

Од среда, 22 јули, на полноќ, до 4 август, влезот на грчка територија е дозволен само од граничните премини Какавиас, Кристалопигис, Евзони, Промахонас, Нимфеас и Кипи, при што грчките граѓани и оние кои имаат дозвола за престој, исто како и туристите од одредени земји, имаат обврска да пополнат специјален образец.

Како што објави минатата недела грчката влада, копнените граници за македонските, турските и албанските државјани, остануваат затворени до 31 јули 2020 година, а продолжена е забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Северна Македонија, Албанија и Турција.

Според вчерашната изјава на заменик-министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Хардаљас, во периодот 1 до 19 јули, од отворањето на границите, во земјата влегле 918.032 лица, биле направени 127.900 тестови и откриени 295 позитивни случаи, од кои 186 се од влез на граѓани по копнените граници. Првите пет земји со најмногу случаи биле Србија – 78 случаи, Бугарија – 63, Романија – 61, Албанија – 23 и САД со шест позитивни сличаи на ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...