fbpx

Обвинителството почнува истрага за двојното убиство во Кратово

При вршење семејно насилство во четвртокот, осомничената 36-годишна жена со умисла ги лишила од живот својот сопруг и свекор

-

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истрага против 36-годишна жена од Кратово, која е осомничена дека сторила кривично дело убиство.

При вршење семејно насилство во четвртокот, на 13 јуни, осомничената со умисла ги лишила од живот својот сопруг и свекор.

Како што соопшти обвинителството, по претходна вербална расправија, сопругот физички ја нападнал осомничената, удирајќи ја со тупаници во пределот на главата и телото, а потоа со рацете ја фатил за вратот и почнал да ја дави. Таа успеала да се тргне и од кујната зела кујнски нож со кој најпрвин го прободела сопругот, а потоа и неговиот татко.

Тие починале од повредите на лице место.

На осомничената ѝ е определен 30-дневен притвор.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В среда стартува Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024

Со концертниот настап на македонскиот гитарист Мухамед Ибрахими во НУ Завод и музеј Битола на 17 јули, среда, со почеток во 20.30 ч. започнува 18-то издание на Балканскиот етно...