fbpx

Обвинителството отвори предмет за мајката чиј син уби 10 луѓе во белградското училиште

На Градскиот центар за социјална работа му е наредено да изврши дијагностичка проценка во однос на функционалноста на семејството на 13-годишниот К.К.

-

Основното јавно обвинителство во Белград по службена должност отворило предмет против М.К., мајка на седмоодделенецот кој на 3 мај годинава уби осум свои соученици и чуварот во училиштето „Владислав Рибникар“, а рани уште седум лица, од кои едно девојче подоцна почина. Обвинителството ќе утврдува дали во случајот кај мајката има елементи на кривично дело „запуштање и злоупотреба на малолетно лице“.

Обвинителството, како што пренесува Н1испратило барање до српското Министерство за внатрешни работи за прибирање на потребните информации и наредило да се изврши распит со мајката и разговор со педагог, психолог и вработени во ОУ „Владислав Рибникар“. Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наредено да изврши дијагностичка проценка во однос на функционалноста на семејството на 13-годишниот К.К.

Детето се наоѓа под надзор во психијатриска установа, додека неговиот татко, со чие оружје беа убиени 10 луѓе, е во притвор.

Децата од ОУ „Владислав Рибникар“ почнаа да одат во училиштето, а во српската јавност големи се дебатите за тоа, дали во објектот воопшто треба да се одржува настава во иднина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Имаме три јасни барања - одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
online free course
download lenevo firmware
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free