Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, по извршениот увид, наредил обдукција на телото на родилката која ноќеска, неколку часа по породувањето, почина во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Според обвинителството, 20-годишната жена се породила вчера во попладневните часови, а починала ноќеска околу 1.50 часот.

„Во текот на вчерашниот ден, во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп била примена пациентка која во попладневните часови родила здраво дете. По повеќе часови по породувањето, односно денеска околу 1.50 часот, 20-годишната родилка починала. По констатирање на смртта, известен е надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп. Обвинителот изврши увид на местото, при што донесе наредба за обдукција на телото на починатата родилка и наредби за обезбедување доказен материјал. Во насока на расветлување на настанот, во тек е преземање и на други дејства“, стои во соопштението од Обвинителството.