Скопското основно јавно обвинителство почнало прелиминарна истрага за смртта на девојката во населбата Аеродром, која почина по пад од висококатница, соопшти доцна попладнево Јавното обвинителство.

Како што информираат оттаму, била наредена обдукација на телото на девојката во Институтот за судска медицина и за медицинска деонтологија, која треба да ја утврди конкретната причина за смртта, како и дополнително медицинско вештачење за да се провери дали има траги кои упатуваат на тоа дека девојката била жртва на силување.

„Според првичните резултати добиени од Институтот, произлезе дека кај сега покојната девојка не се констатирани траги на насилен сексуален однос“, стои во соопштението на Обвинителството.

Оттаму информираат дека полицијата извршила разговори со повеќе лица, меѓу кои и мајката на девојката, која пред надлежните полициски службеници навела дека настанот не бил пријавен во полиција затоа што во ниту еден момент претходно, од страна на нејзината ќерка не ѝ било кажано дека таа била жртва на насилен сексуален акт.

Од Обвинителството додаваат дека продолжуваат со преземање дејства за расветлување на случајот.