fbpx

Обвинителството ѝ ги испрати на Јанева статистичките податоци за „бомбите“

-

Јавното обвинителство попладнево соопшти дека до специјалната обвинителка, Катица Јанева, го доставило деталниот статистички преглед, како и податоците од отворените предмети за случаите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори, а кои Јанева ги побара минатата недела.

Во соопштението на Обвинителството детално се наведени бројот на предметите, лицата против кои е покрената постапка, видот на кривичните дела за кои се води истрага, лицата што биле сослушани и дале исказ пред надлежните обвинителства, побарани информации, докази, вештачења и други детали.

Како што инфoрмираат оттаму, станува збор за вкупно 35 предмети за кои надлежните обвинителства почнале истрага.

Според Обвинителството, во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција биле оформени три предмети, во Основното јавно обвинителство Скопје истрага била покрената за 30 предмети, а по еден предмет почнале да работат и Основните јавни обвинителства во Битола и во Куманово.

Во дел од соопштението на Обвинителството, исто така, е наведено дека во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција биле заведени и била отворена постапка по предмети што не произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, односно од „бомбите“ на опозицијата, но биле споменати во медиумите, поради што на Специјалното јавно обвинителство му биле доставени и овие материјали.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Многу жртви во Источна Европа по првиот обилен снег

Обилните снежни врнежи оваа недела во првиот голем студен бран сезонава низ источноевропските држави резултираа со бројни жртви и оставија илјадници градови и села без струја. Во Молдавија, изминатиот викенд...