Американскиот претседател Барак Обама му испратил писмо на иранскиот врховен лидер Јаменеи во кое го истакнува заедничкиот интерес на двете земји во борбата против екстремистичкото движење Исламистичка држава, пишува „Вол стрит џурнал“.

Весникот, кој се повикува на дипломатски извори, во текстот наведува дека писмото е испратено кон средината на октомври, што претставува преседан во односите на САД и на Иран. Весникот наведува дека соработката на САД и на Иран во борбата против ИСИС е поврзана со постигнувањето на договорот меѓу Техеран и шесте светски сили за иранската нуклеарна програма.

Претставниците на американката администрација ниту ја негираа, ниту ја потврдија информацијата, но рекоа дека нема план за соработка со Иран во борбата против тероризмот.

Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, рече дека САД во тој поглед нема воено да соработува со Иран и оти со Техеран нема да делат разузнавачки податоци.

Ајатолахот Али Хамение, кон средината на септември, соопшти дека иранските власти добиле барање од САД за соработка во борбата против сунитските екстремисти од ИСИС во Ирак и во Сирија.