fbpx

ОАЕ го забранија филмот „Егзодус: Богови и кралеви“

-

Обединетите Арапски Емирати се последната земја што го забрани епскиот високобуџетен филм на Ридли Скот, „Егзодус: Богови и кралеви“.

Филмот, во кој играат Кристијан Бел, Џоел Едгертон и сер Бен Кингсли, е базиран на библиската книга за егзодусот, а ја следи приказната на пророкот Мојсеј и побуната против египетскиот фараон Рамзес.

Минатата недела Египет и Мароко го забранија филмот поради „историска неточност“, особено во делот каде што се сугерира дека Евреите ги изградиле пирамидите и оти земјотрес го поделил Црвеното Море, а не чудо.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...