fbpx

Нухиу: Системот за снимање на командите во МВР не функционирал од 2014 година

-

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, во интервју во емисијата „Патот кон…“ на „Алсат М“,  открива дека во МВР , уште пред три години, не функционирал системот за снимање на командите.

– Побарав да се направи увид и проценка дали се снимени сите команди што се издадени преку тетра-системот. Повикав експерт од Германија и тој процени дека два сервера не биле вклучени во апаратот за снимање и дека истиот не работи уште од 2014 година – вели Нухиу.

Тој во интервјуто потврдува дека имало обид од вработени во МВР да се избришат снимките од безбедносните камери во Собранието од насилствата на 27 април.

– Двајца вработени добиле наредба од еден висок началник во УБК да влезат во Собранието и да ги земаат хард-дисковите, по што ги земале, но, за среќа, имало резервни хард-дискови и ние сепак успеавме да ги земеме снимките – вели министерот за внатрешни работи.

Според него, на 27 април настаните се случувале според однапред смислено сценарио кое требало да послужи како повод за прогласување воена состојба од страна на претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

– Сценариото кое, според моето мислење, постоеше е да се удри по Собранието, а има и гласини кои не сум ги потврдил, дека полицајците се повлекле од вршење на законските должности, бидејќи слушнале дека треба да чекаат уште некое време, за претседателот да ја извади армијата и да прогласи вонредна состојба – вели Нухиу.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...