fbpx

Нухиу поднел барање до Владата да се разреши Митко Чавков од БЈБ

-

Враќање назад нема, работите мора да се расчистат докрај и секој ќе одговора за своите постапки, порача министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на денешната прес-конференција во МВР, на која соопшти дека до Владата поднел барање да се разреши Митко Чавков од функцијата директор на Бирото за јавна безбедност, и порача дека формирал оперативен штаб што ќе ја испитува одговорноста на сите припадници на МВР вклучени и одговорни за дејствувањето минатиот четврток при хаосот, дивеењето и тепањето во Собраниетто на Република Македонија.

– Дел од структурите на МВР предизвикаа многу штета на нашата држава и на демократските вредности. Тоа што се случи во четвртокот во Собранието е големо зло и за да ја поправиме оваа штета, ќе треба многу време и ангажман не само од МВР, туку и од јавното обвинителство и од судството – кажа Нухиу на почетокот на денешната прес-конференција.

Министерот за внатрешни соопшти дека формирал работна група од професиналци во МВР, која има задача да утврди дали оперативниот штаб и организациските единици на МВР постапувале во согласност со утврдените процедури и да утврди одговорност за направени пропусти, пречекорувања на овластување или неизвршување на работните обврски. Заклучоците ќе бидат дел од извештајот за јавното обвинителство, рече министерот.

– Ги повикувам сите вработени во МВР да се вклучат активно и да доставуваат службени материјали за настаните во Собранието – порача Нухиу.

Тој рече дека до Владата поднел предлог за разрешување на Митко Чавков од функцијата директор на Бирото за јавна безбедност, а со писмена наредба, за кооординатор на оперативниот штаб го назначил Горанчо Савовски, државен советник во БЈБ.

Нухиу порача дека на МВР му се потребни исклучиво професионалци.

– На крајот сакам уште еднаш да ги повикам и да ги охрабрам вработените во МВР сите да бидеме еден покрај друг и професионално да продолжат да си ја вршат работата. На МВР му се потребни професионалци кои во иднина ќе бидат столб на оваа институција – рече министерот за внатрешни работи.

Министерот се заблагодари и на медиумите, велејќи дека дале голем придонес за согледување на сите работи и изрази надеж дека и во иднина ќе продолжат да даваат свој придонес за демократијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download